WARUNKI, ZASADY I ETAPY WSPÓŁPRACY – REGULAMIN

I. OBJAŚNIENIA

Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZ) – decyzja ustalająca warunki zmiany sposobu zagospodarowania terenu poprzez budowę obiektu budowlanego lub wykonanie innych robót budowlanych

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego  (MPZP) – akt prawa miejscowego przyjmowany w formie uchwały rady gminy, określający przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego

Projekt Koncepcyjny – najważniejszy etap projektowania domu. Na podstawie wytycznych Inwestora zostaje sporządzony układ funkcjonalny budynku, dopasowany do potrzeb użytkowników a także ukształtowana zostanie bryła budynku i przyjęte pewne rozwiązania materiałów. Zostaje ustalona lokalizacja budynku na działce. Projekt koncepcyjny budynku jest podstawą do opracowania projektu budowlanego.

Warunki Techniczne (WT) – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie  (Dz.U. z 2020 r. poz. 1608).

Prawo budowlane (PB) – Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane  (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333)

Mapa do celów projektowych – opracowanie kartograficzne w geodezji obejmujące przygotowanie dokumentacji geodezyjnej niezbędnej do wykonania projektu budowlanego na terenie Polski. Mapa dla celów projektowych to mapa geodezyjna sporządzona na kopii aktualnej mapy zasadniczej przez  geodetę posiadającego niezbędne uprawnienia zawodowe w tym zakresie.

Projekt Zagospodarowania Terenu (PZT) – dokument, który obok projektu właściwego jest częścią projektu budowlanego, niezbędnego do uzyskania stosownego pozwolenia na realizację inwestycji i rozpoczęcia prac na budowie. Musi zostać wykonany na mapie geodezyjnej, która zostanie podpisana przez geodetę posiadającego uprawnienia do wydawania tego typu dokumentów.

Projekt zagospodarowania terenu zawiera usytuowanie, obrys oraz układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny, układ zieleni, miejsce składowania odpadów, itp.

Projekt Architektoniczny – projekt architektoniczny składa się z części opisowej i rysunkowej. Zawiera opisy projektowanego budynku, rozwiązania materiałowe, rzuty, przekroje pokazujące dokładny układ pomieszczeń, rozmieszczenie otworów, nachylenia dachu i wygląd budynku.

Projekt Konstrukcyjny (Techniczny) – projekt konstrukcyjny budynku  przedstawia konstrukcję budynku i jest niezbędny do prawidłowego wykonania budynku, składa się z części opisowej i rysunkowej. Zawiera rzuty fundamentów, stropów, więźby, przekroje elementów konstrukcyjnych, detale. Sporządzony przez projektanta posiadającego niezbędne uprawnienia zawodowe w tym zakresie.

Projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej  – projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej składa się z części opisowej i rysunkowej. Zawiera schematy i rozwinięcia doprowadzenia wody zimnej i ciepłej oraz odprowadzenia ścieków w budynku. Sporządzony przez projektanta posiadającego niezbędne uprawnienia zawodowe w tym zakresie.

Projekt instalacji elektrycznej – projekt instalacji elektrycznej składa się z części opisowej i rysunkowej. Znajdziemy w nim informacje, w jaki sposób budynek zostanie podłączony do sieci elektroenergetycznej, z ilu obwodów zostanie wykonana instalacja oraz jakie zabezpieczenia przewidziano w rozdzielnicy elektrycznej. Sporządzony przez projektanta posiadającego niezbędne uprawnienia zawodowe w tym zakresie.

Projekt instalacji centralnego ogrzewania – projekt instalacji centralnego ogrzewania składa się z części opisowej i rysunkowej, zawiera techniczne rozwiązania i dobór grzejników. Sporządzony przez projektanta posiadającego niezbędne uprawnienia zawodowe w tym zakresie.

Ekspertyza techniczna stanu istniejącego – sprawdzenie stanu technicznego konstrukcji i elementów budynków  (zg. § 206 WT)

Reprezentowanie Inwestora w procesach administracyjnych – uzyskiwanie w imieniu klienta wszelkich uzgodnień i pozwoleń, załatwianie formalności, na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Inwestora.

Strony postępowania – stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Ustalenie, czy dany podmiot jest stroną postępowania, ciąży na organie. (zg. z art. 28 KPA)

Organ administracji architektoniczno-budowlanej (organ AAB) – Organem administracji architektoniczno – budowlanej pierwszej instancji w zasadzie jest starosta (w mieście na prawach powiatu – prezydent tego miasta). W określonym zakresie spraw organem administracji architektoniczno-budowlanej pierwszej instancji jest wojewoda.

Na podst. art. 82 ust. 3 P.B. organem wyższego stopnia w stosunku do starosty (prezydenta miasta na prawach powiatu) jest wojewoda. Organem wyższego stopnia w sprawach zastrzeżonych w pierwszej instancji dla wojewody jest Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (art. 88a ust. 1 pkt 1 P.B.).

Pozwolenie na budowę zgodnie z art. 3 pkt 12 Prawa budowlanego to decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.

Scroll to Top